Castle Repin of Prince Rohan for Sale

Castle Repin was first mentioned in year 1207 when the Order of German Knights had build the first Stronghold from many historically noticeable owners stands out Prince Artur Rohan of Bohemia and Austria from cca 1670 The Castle Repin is for SALE for

John Vostenak
Real Estate and Business Opportunities in Monrovia, 
Bradbury, Arcadia, Pasadena, San Marino, La Canada, 
La Crescenta, Altadena, South Pasadena, Sierra Madre,
Duarte and all of Los Angeles, Orange, 
San Bernardino and Riverside Counties. 
We have links to listings in entire USA, 
and countries of Europe,
also focussing on Czech and Slovakia republics.
150


Castle Repin of Prince Rohan for SaleCastle Repin was first mentioned in year 1207, when the Order of German Knights had build the first Stronghold ... from many historically noticeable owners stands out Prince Artur Rohan of Bohemia and Austria, from cca 1670 .

The Castle Repin is for SALE
for $ 1,975,000 .

Located on about 30 miles North of Prague , it makes it very attractive place.
It is suitable for many uses, hotels, resorts, private residence, and much more ... the latest use was for retirement home for elderly during communist era, before it was returned to the original owners.

Castle Gardens of 4 Hectras ( 10 US Acres ) are included in the sale.
Additional 75 Hectars ( 190 US Acres ) can be purchased separately.

All utilities are in the Castle already including heating.

Serious and qualified buyers please contact John Vostenak, broker for more info.


.............................

První zmínka o vsi Řepín, která lezí 13 km východně od Mělníka, je z roku 1207, kdy patřila řádu německých rytířů. Ti zde zalozili tvrz. V průběhu husitských válek i v dalsích letech tvrz často měnila majitele. Az roku 1544 je dalsí zpráva, kdy si nechali řepínskou tvrz zapsat do zemských desek bratři Zikmund, Jan a Jiří z Nesetic. o porázce českých stavů na Bílé hoře propadl Řepín konfiskaci a jeho majitelem se stal Filip Fabricius Platter z Rosenfeldu. Třicetiletou válkou zpustosenou tvrz r. 1650 Jan Valderode z Eckhausenu. Ve vlastnictví tohoto rodu setrval Řepín az do konce 18. století. a místě tvrze byl někdy kolem roku 1670 vystavěn barokní zámek, který ale přesel řadou stavebních úprav a přestaveb. V přestavbách zámku pokrčovali i dalsí majitele, Rohanové. V roce 1876 prodal kníze Artur Rohan Řepín tereziánské akademii ve Vídní, které patřila as do roku 1918. V tomto roce přeslo vlastnictví řepínského zámku na československý stát. Od padesátých let byl v zámku umístěn domov důchodců.

Prodej: Areál zámku je 15 km od mělníka a 45 km od Prahy. Součástí areálu je hlavní budova, vedlejší obytné křídlo, bývalá sýpka, hospodářské a vedlejší stavby, venkovní úpravy, park a přilehlé pozemky. Areál sloužil jako domov důchodců, byla na něm prováděna běžná údržba .
Hlavní budova- má 1 podzemní a 3 nadzemní podlaží, 1.p.p.: sklepy a sklady, 1.n.p.: kuchyň se zázemím, jídelna, společenská místnost, 2.a 3.n.p.: pokoje se sociálním zařízením a nezbytným zázemím. Vedlejší obytné křídlo (přes jídelnu propojeno s hlavní budovou)- 3 nadzemnípodlží, pokoje, soc.zařízení, zázemí. Bývalá sýpka- sklady, kulturní místnost, rehabilitace. Hospodářské budovy- prádelna se sušárnou a kotelnou v suterénu, strojovna, kolny. Topení ústřední (LTO), veřejná kanalizace a vodovod, elektro 220/380 V, telefon. Součástí areálu je oplocený zámecký park o rozloze cca 4 ha a s areálem souvisí další pozemky (možno dokoupit) o výměře cca 75 ha.

Jenom seriozni and financne kvalifikovani zajemci muzou zadat vice informaci u maklere:

John Vostenak, broker , email: john@csplanet.com


for sale
price: $ 1 975 000


category:
Castle
- Historic Castle of Prince Rohan


address :: Melnik
city :: Melnik North of Prague
state :: Czech
country :: Czech Republic


Status: sold

Show Open House Tour
Castle Repin of Prince Rohan for Sale
    f-77-1.jpg
Contact:
Agency: Century 21 Ludecke Realty
20 E. Foothill Blvd. #105 , Arcadia, CA 91006
Name: John Vostenak
Phone: 1-626-408-2266
e-mail: hidden
web: www.johnvostenak.com


view all USA Properties
view all Czech Properties
view all Slovak PropertiesWarning: file_get_contents(): Peer certificate CN=`hor.cz' did not match expected CN=`podpis.hor.cz' in /home/johnvost/www/www/index.php on line 708

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /home/johnvost/www/www/index.php on line 708

Warning: file_get_contents(http://podpis.hor.cz/w.php?sn=www.johnvostenak.com&rok=2006): failed to open stream: operation failed in /home/johnvost/www/www/index.php on line 708
150rss.jpg, 2,8kB John Vostenak News Add RSS to Google
rss.jpg, 2,8kB John Vostenak Realty Add RSS to Google

New Listings Email Alert:

Detail Site Search:


Bookmark and ShareCENTURY 21 Ludecke Realty
John Vostenak, Realtor, CA Broker, Lic#: 00871958 CENTURY 21 Ludecke Inc. • 20 E. Foothill Blvd , Suite 105 • Arcadia, California 91006 USA
Direct Line, Google Voice Mail: 1-626-408-2266 •
Favorite Internet Messengers & Video Conference Phones: Skype.com
All Information contained on the web site and any links is believed to be accurate, but should not be relied upon without verification. All properties are subject to prior sale, change or withdrawal. Neither broker(s), agent(s) nor johnvostenak.com shall be responsible for any typographical errors, misinformation or misprints, and shall be held totally harmless.
Accuracy of square footage, lot size, and other information is not guaranteed.
CENTURY 21® is a registered trademark licensed to Century 21 Real Estate LLC. Equal Housing Opportunity. Each Office is Independently Owned and Operated.
All rights reserved. This copyrighted material may not be re-published without permission. Links are encouraged.


GO USC TROJANS ! FIGHT ON !


My status


© John Vostenak 2006
_
genet=0.926